| 						               	Forside
	-> 	Arrangementer
	-> 	Arkiv
	-> Standard for test af brugervenlighed 
              
             Høring: Standard for test af brugervenlighed
            
   Arrangementet er afholdt  
              (blev afholdt mandag, 9. december 2002, kl. 14:00-16:00)
   
                          
Arrangeret af Thomas Visby Snitker og Rolf Molich i samarbejde med SIGCHI.dk.
 
Lokal 0.10 
  IT-Højskolen i København 
  Glentevej 67, København NV 
Invitation
  Brugervenlighedsinteresserede i Danmark inviteres til at deltage i en høring af et forslag til standard for test af brugervenlighed.
Standarden henvender sig til firmaer, der udbyder brugervenlighedstests, og web-ansvarlige i den offentlige sektor. Den omfatter brugervenlighedstest efter tænke-højt-metoden.  
Standarden, som IT- og Telestyrelsen har bedt arrangørerne om at udfærdige, vil gøre det nemmere for de web-ansvarlige at vælge mellem forskellige tilbud om brugervenlighedsarbejde.  
Samtidig er det håbet at standarden vil udbrede kendskabet til og brugen af brugervenlighedstest på websteder i den offentlige sektor. 
Forslaget specificerer: 
  - Hvad er brugervenlighed?
 
  - En produkt guide.
 
  - Beskrivelse af brugervenlighedstest.
 
  - Detaljerede regler for standardtest.
 
   
 
Diskussionen skal sikre at standarden i videst mulig omfang stemmer overens med brugervenlighedsfolkets praktiske og metodiske udgangspunkt. Efter diskussionen vil standarden blive tilpasset af arrangørerne og tilsendt IT- og Telestyrelsen til publicering, bl.a. på Bedst på nettets websted, www.bedstpaanettet.dk. Samtidig kan det forventes at standarden vil blive brugt af firmaer der ønsker at udbyde  test af brugervenlighed . 
   
Du kan hente en kopi af forslaget og læse mere om forhistorien: 
  
Kontakter vedrørende standarden
Hvis du har kommentarer til forslaget men er forhindret i at deltage i mødet kan du sende dine kommentarer til Rolf Molich, molich@dialogdesign.dk eller Thomas Visby Snitker, tvs@signaldigital.dk.   
 
			 |